Hamilton wears 2013 CANUSA crown


CanusaGamesHamilton captured its 26th CANUSA title by a slim 9-6 margin when the annual competitions came to an end on Saturday evening (Aug. 10).

With wins in hockey, baseball, soccer, swimming, flag football, skeet, gymnastics, golf, and darts, Hamilton edged Flint. The contingent from Michigan picked up victories in softball, basketball, volleyball (a tie but the visiting city is declared winner), track and field, bowling, and tennis.

Flint also claimed the mayor’ competition. This year Flint Mayor Dayne Walling captured the inaugural 1,500-metre Miracle Metric Mile with a time of 7:22.00 over host Hamilton Mayor Bob Bratina who was clocked in 7:54.

Saturday’s results included:

BASEBALL

Hamilton won baseball for the first time in eight years.

12 and Under – Hamilton 11, Flint 6; Catchers Nicholas Filko and Ethan Barclay each scored three of Hamilton’s runs.

14 and Under – Flint 19, Hamilton 3: Tyler Holmes earned the pitching victory for Flint as he went two innings allowing no runs on no hits while striking out five. Jacob Chittle led Flint with a single and triple and 2 runs-batted-in. Jacob Price added two singles and four RBIs, while Jared Sherman singled and doubled and also batted in four runs.

16 and Under – Hamilton 7, Flint 6: Pitchers Justin Snow and Travis Doyle held Flint to eight hits while catcher Tyler Hamilton threw out three runners trying to steal second base. Snow was two-for-three at the plate and scored two runs. Kenny Coleman, Hamilton and Matthew Araujo all singled. Nick Wolf walked in the fifth inning and scored the winning run. Jalen Gallery connected for three hits and a pair of RBIs for Flint. Brendan Silvas added two hits and two RBIs while Alan Paul chipped in with two hits and an RBI.

18 and Under – Hamilton 4, Flint 2: Joel Szota earned the pitching victory allowing just one run through four innings and struck out six batters. Aaron Dinatale earned the save allowing one run through three innings while retiring six on strikes. Abbas Rahim stole home in the sixth inning. Pat Belisle, Mitchell Kane, and Szota batted in one run each.

BOYS BASKETBALL

10 and Under – Flint 54, Hamilton 46: Markell Dell, 18 points; Ethan Foster and Dezayne Mongo each had eight for Hamilton. Keyon Menifield had 14 points and Nate Brown had 12 for Flint.

11 and Under – Hamilton 54, Flint 46: Cale Calura had 17 points, Jacob Miraldo, 11, and Tyreik Lennox, 6, for Hamilton. Ali Brewster, 12, Tyson Davis and Brian Taylor, nine each for Flint.

12 and Under – Flint 66, Hamilton 60: Diar Alkady, 10, Hezzy Dhuman and Isaiah Parkinson, eight each for Hamilton. Arrand Brown, 17, and Jasian Curry, 12 for Flint.

13 and Under – Hamilton 40, Flint 39: Hamilton MVP was Antoine Vernon.

14 and Under – Flint 78, Hamilton 64: Outstanding Hamilton player was Maliek Gordan. Top Flint players were Ricky Holmes III, Jamar Campbell, Dalon Earnest, and Jalen Miller.

15 and Under – Flint 70, Hamilton 65: Hamilton MVP was Josh Nardini and outstanding player was Antoine Vernon.

GIRLS BASKETBALL

11 and 12 – Flint 42, Hamilton 26: Lead Hamilton scorers were Grace Mahler, 7 points, Peyton Connolly, 8pts, and Kristen Nardini, 4 points. Lead Flint scorers were Jordan McKellar, 14 points (12 rebounds, 8 assists), Xeruja Tartt, 9 points, Destiny Strother 5 points (10 assists and 15 steals)

13 and 14 – Flint 77, Hamilton 33: Lead Hamilton scorers were Paige Arsenault, 9, Fatima Bah, 9, and Beth Sharpley, 6pts. Lead Flint scorers were Jalecia Hawthorn, 13, Kayla Brown, 14pts.

15 and 16 – Flint 55, Hamilton 46: Lead Hamilton scorers were Amoney Abakar, 18, Montahna Edwards, Alician Satchel and Nya Gathoth, 6 each. Lead Flint scorers were Savannah Dillard, Breanna Craig and Sherkerria Walker, with 10 each.

DARTS

Adults

Hamilton 52, Flint 44: High scorers for Hamilton – Darrin Park, 2,566, and Tracey Colley, 571. High scorers for Flint – Ryan Killian, 2,157, and Sarah Killian, 464.

180s scores were Kory NIchols -1, Ryan Killian -2, Kevin Killian – 1
High Finish was Kevin Killian – 132.

FLAG FOOTBALL

Hamilton won by forfeiture.

GOLF

All Ages – Hamilton 39, Flint 6.

Jeff Beedham(H) 73; Jesus Martinez (F) 91; Conner McKenzie (H) 79; Demarkus Bracy (F) 127; Steve Damphouse (H) 93; Harold Woodson (F) 112; Mike Porter (H) 78; Chad Rivette (F) 87; Laurence Beauchamp (H) 79; Brian Kwack (F) 84; Matthew McDonald (H) 88; Alex Finsterwald (F) 77; Mikey White (H) 81; Nicholas Goyette (F) 85;

Austin St. Croix (H) 95; Evan Finsterwald (F) 107; Andrew St. Croix (H) 88; Stephan White (F) 127; Jarrett Fitzpatrick (H) 84; Garrett Macksood (F) 85; Ethan Bennett (H) 88; Jackson Foguth (F) 92; Quinn Ireland (H) 98;

Ben Locey (F) 103; Jason Maloney (H) 85; Tyson Fields (F) 96; Liam Jauhal (H) 47; Grant Weller (F) 68; Mathias Krauss (H) 48; Thomas Skellett (F) 77; and Brendan Silpoch (F) 58.

GYMNASTICS

Hamilton 296.9, Flint 274.95: Special mention goes to Hamilton’s Jenna Rainville for recording the overall high score of 37.625 with Maddy Scott and Olivia Moore tied for second overall with 37.525 with Kaitlyn Fitzpatrick taking third with 36.575 points.

BOYS HOCKEY

12 and Under – Hamilton 7, Flint 0

14 and Under – Hamilton 6, Flint 2

SKEET

Hamilton 981, Flint 944: Hamilton Individual results: J. Ireland, 100, Frank Rotella, 100, Dan Morris, 100, Dave Troiani, 99, Len Lepage, 98, John Czuba, 98, Tim Garneau, 97, John Kapron, 97, Nick Cianciosi Jr., 96, and Bruce Todd 96.

Flint Individual results: G. Gilliam Jr., 99, T. Holton, 97, R. Day, 97, J. Gilliam, 96, K. Cole, 96, B. Refice, 93, C. Banning, 92, G. Wentz, 92, D. Haines, 92, and B. Worden, 90

BOYS SOCCER

10 and Under – Hamilton 3, Flint 0: Rohan Golblatt, 2 goals, and Ayden Cassiani, 1.

12 and Under – Hamilton 7, Flint 2: Ty Crombie and Michael Kolibash, 1 goal each.

14 and Under – Hamilton 2, Flint 1: Jonas Scott and Beimnet Seyoum, 1 goal each.

16 and Under – Flint 4, Hamilton 1: Goal by Josh Keogh.

18 and Under – Hamilton 2,Flint 1: Matty Hanson and Filepe Valerio 1 goal each.

GIRLS SOCCER

10 and Under – Hamilton 3, Flint 1: Goal scorers include Olivia Virgo.

12 and Under – Hamilton 2, Flint 1.

14 and Under – Hamilton 1, Flint 0: Nicole Ranalli scored for Hamilton.

16 and Under – Flint 6, Hamilton 2: Goal scorers Mackenzie Briton and Daniella Datzkiw.

18 & Under – Flint 4, Hamilton 2: Gabriela Krebs goal scorer, outstanding effort by Taylor Townsend and Amanda Fekete.

SOFTBALL

14 and Under – Hamilton 20, Flint 10.

16 and Under – Flint 20, Hamilton 9.

18 and Under – Hamilton 7, Flint 2.

SWIMMING

Hamilton won with a combined score of 676 to Flint’s 471.

Hamilton girls out scored Flint, 316-249, while Hamilton’s boys swam past Flint, 360-222. Hamilton set six of the seven records on the day, winning the girls 15-17 400 freestyle relay, 200 individual medley relay, 50 freestyle relay, 200 freestyle relay and 200 medley relay while the boys captured the 10 and under 200 freestyle relay.

Flint girls won the 200 freestyle relay in record setting time.

Olivia Strevett in the 15-17 individual medley relay demolished Hamilton’s Kimberley Kerr’s 1993 record of 2.12:71. It was one of three record finishes that she had on Saturday. The others came as part of the 15-17 teams in the 200 freestyle and 200 medley relay victories.

Girls 15-17 400 Yard Freestyle Relay – 1 Hamilton A 3:44.06 (record): Hodge, Sarah; Tokiwa, Amy; Diehl, Lauren; McComb, Marissa.

Boys 15-17 400 Yard Freestyle Relay – 1 Hamilton A, 3:44.93: Forrester, Samuel; Raic, Nikola Aussem, Ben; Strevett, Cameron.

Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay – 2 Hamilton A, 4:26.96: Hunt, Hannah; McComb, Haley; Cino, Tia; Chong, Teaghan.

Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay – Hamilton A DQ: Renaud, Dion; Zarazua, Sebastian; Alejado, Brenan; Higgins, Lee.

Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay – 2 Hamilton A, 4:57.52: Zarazua, Isabelle; Tokiwa, Sarah; Scott, Jennifer; Elmenouar, Leila.

Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay – 1 Hamilton A 4:43.82: Kim, Baoro; Jessome, Henry; Hunt, Nolan; Darwish, Yousef.

Girls 15-17 200 Yard IM – 1 Strevett, Olivia, Hamilton 2:11.67 (record); Diehl, Lauren, Hamilton, 2:19.31; Tokiwa, Amy, Hamilton, 2:22.53.

Boys 15-17 200 Yard IM – 1 Forrester, Samuel; Hamilton, 2:10.97.

Girls 13-14 200 Yard IM – 3 Jessome, Sidney, Hamilton, 3:04.69; 4 Chong, Teaghan, Hamilton, 3:11.57.

Boys 13-14 200 Yard IM – 1 Alejado, Brenan, Hamilton, 2:18.16; 2 Renaud, Dion, Hamilton, 2:22.66; 3 Bartolozzi, Brenden, Hamilton, 2:43.78.

11 Girls 11-12 200 Yard IM – 1 Zarazua, Isabelle, Hamilton, 2:42.23.

Boys 11-12 200 Yard IM – 1 Kim, Baoro, Hamilton, 2:48.78; Thorpe, Timothy, Hamilton, 3:07; 5 Kim, Daniel, Hamilton, 3:07.46.

Girls 10 and Under 100 Yard IM – 3 Barbera, Lidia, Hamilton, 1:29.99; 5 Molnar, Dora, Hamilton, 1:35.75; Cho, Jacqueline, Hamilton, 1:38.50.

Boys 10 and Under 100 Yard IM – 2 Chen, Raymond, Hamilton, 1:31.48; 3 Chong, Tavin, Hamilton, 1:52.72; Verrier, Micah, Hamilton, DQ.

15 Girls 15-17 500 Yard Freestyle – 1 Strevett, Olivia, Hamilton, 5:17.90; 2 Diehl, Lauren, Hamilton, 5:30.41; 3 McElroy, Shae-Lyn, Hamilton, 6:04.28.

Boys 15-17 500 Yard Freestyle – 1 Aussem, Ben, Hamilton, 5:48.39.

Girls 13-14 500 Yard Freestyle – 1 Hunt, Hannah, Hamilton, 6:10.84; 3 Chong, Teaghan, Hamilton, 7:32.29.

Boys 13-14 500 Yard Freestyle – 1 Higgins, Lee, Hamilton, 5:41.90; 2 Zarazua, Sebastian, Hamilton, 5:42.23.

Girls 11-12 500 Yard Freestyle – 1 Zarazua, Isabelle, Hamilton, 6:30.58.

Boys 11-12 500 Yard Freestyle – 1 Hunt, Nolan, Hamilton, 6:29.84; 3 Jessome, Henry, Hamilton, 6:53.03; 4 Darwish, Yousef, Hamilton, 7:22.63.

Girls 15-17 50 Yard Freestyle – 1 Hodge, Sarah, Hamilton, 25.16 (record); 2 Tokiwa, Amy, Hamilton, 25.84 (record); 3 McComb, Marissa, Hamilton 26.56 (record).

Boys 15-17 50 Yard Freestyle – 1 Forrester, Samuel, Hamilton, 23.99; 3 Strevett, Cameron, Hamilton, 26.78.

Girls 13-14 50 Yard Freestyle – 2 McComb, Haley, Hamilton, 29.50; 3 Cino, Tia, Hamilton, 31.38.

Boys 13-14 50 Yard Freestyle – 1 Zarazua, Sebastian, Hamilton, 26.25; 2 Bartolozzi, Brenden, Hamilton, 27.72.

Girls 11-12 50 Yard Freestyle – 1 Tokiwa, Sarah, Hamilton, 30.34; 4 Colombo, Mallory, Hamilton, 39.53; 5 Elmenouar, Leila, Hamilton, 44.97.

Boys 11-12 50 Yard Freestyle – 3 Maitinsky, Marcel, Hamilton, 32.20; 5 Walters, Thomas, Hamilton, 35.63; 6 Chong, Skyler, Hamilton, 36.19.

Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle – 3 Hodge, Ainsley, Hamilton, 32.95; 5 McKinley, November, Hamilton, 37.66; 6 Goodale, Athena, Hamilton, 40.88.

Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle – 1 Forrester, Michael, Hamilton, 33.17; 3 Robinson, Tyler, Hamilton, 43.89; 5 Szczepansni, Mathew, Hamilton, 55.84.

Girls 15-17 100 Yard Backstroke – 1 McComb, Marissa, Hamilton, 1:05.91; 2 McElroy, Shae-Lyn, Hamilton, 1:13.10; 3 Findlay, Tori, Hamilton, 1:18.10.

Boys 15-17 100 Yard Backstroke – 1 Raic, Nikola, Hamilton, 1:00.93; 2 Aussem, Ben, Hamilton, 1:07.44.

Girls 13-14 100 Yard Backstroke – 3 McComb, Haley, Hamilton, 1:15.45; 4 Cino, Tia, Hamilton, 1:20.25.

Boys 13-14 100 Yard Backstroke – 1 Renaud, Dion, Hamilton, 1:01.78; 2 Higgins, Lee, Hamilton, 1:07.94.

Girls 11-12 100 Yard Backstroke – 2 Zarazua, Isabelle, Hamilton, 1:18.36; 5 Colombo, Mallory, Hamilton, 1:49.31;

6 Elmenouar, Leila, Hamilton, 1:51.06.

Boys 11-12 100 Yard Backstroke – 3 Maitinsky, Marcel, Hamilton, 1:21.65; 5 Kim, Daniel, Hamilton, 1:24.84; 6 Chong, Skyler, Hamilton, 1:30.85.

Girls 10 and Under 50 Yard Backstroke – 1 Barbera, Lidia, Hamilton, 38.90; 5 Goodale, Athena, Hamilton, 46.85;

6 Fletcher, Mackenzie, Hamilton, 47.91.

Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke – 2 Verrier, Micah, Hamilton, 45.95; 3 Chong, Tavin, Hamilton, 51.91; 5 Szczepansni, Mathew, Hamilton, 1:08.75.

Girls 15-17 100 Yard Breaststroke – 1 McElroy, Shae-Lyn, Hamilton, 1:21.84; 2 Tokiwa, Amy, Hamilton, 1:23.50; 4 Findlay, Tori, Hamilton, 1:32.03.

Boys 15-17 100 Yard Breaststroke – 2 Strevett, Cameron, Hamilton, 1:20.53.

Girls 13-14 100 Yard Breaststroke – 2 Jessome, Sidney, Hamilton, 1:37.10.

Boys 13-14 100 Yard Breaststroke – 1 Alejado, Brenan, Hamilton, 1:10.62; 3 Bartolozzi, Brenden, Hamilton, 1:20.63.

Girls 11-12 100 Yard Breaststroke – 1 Tokiwa, Sarah, Hamilton, 1:29.25; 3 Scott, Jennifer, Hamilton, 1:48.48.

Boys 11-12 100 Yard Breaststroke – 1 Kim, Baoro, Hamilton, 1:25.97; 4 Thorpe, Timothy, Hamilton, 1:36.50; 5 Darwish, Yousef, Hamilton, 1:41.03.

Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke – 1 Hodge, Ainsley, Hamilton, 43.50; 2 Cho, Jacqueline, Hamilton, 48.41;

6 McKinley, November, Hamilton, 55.03.

Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke – 1 Chen, Raymond, Hamilton, 48.15; 3 Robinson, Tyler, 10 Hamilton, 1:04.48; Verrier, Micah, Hamilton, DQ.

Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay – 1 Hamilton A, 1:43.26 (record): 1) Hodge, Sarah 2) Strevett, Olivia 3) Diehl, Lauren 4) Tokiwa, Amy.

Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay – 1 Hamilton A, 1:42.55: 1) Forrester, Samuel 2) Raic, Nikola 3) Aussem, Ben 4) Strevett, Cameron.

Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay – 2 Hamilton A, 2:01.13: 1) Hunt, Hannah 2) McComb, Haley 3) Cino, Tia 4) Chong, Teaghan.

Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay – 1 Hamilton A, 1:47.94: 1) Alejado, Brenan 2) Renaud, Dion 3) Zarazua, Sebastian 4) Higgins, Lee.

Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay – 2 Hamilton A, 2:25.79: 1) Tokiwa, Sarah 2) Scott, Jennifer 3) Elmenouar, Leila 4) Colombo, Mallory.

Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay – 1 Hamilton A, 2:06.31: 1) Kim, Baoro 2) Hunt, Nolan 3) Darwish, Yousef 4) Jessome, Henry; 3 Hamilton B, 2:19.68: 1) Maitinsky, Marcel 2) Thorpe, Timothy 3) Kim, Daniel 4) Chong, Skyler.

Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay – 2 Hamilton A, 2:23.53: 1) Barbera, Lidia 2) Hodge, Ainsley 3) McKinley, November 4) Molnar, Dora; 4 Hamilton B, 3:05.51: 1) Woodley, Daniella 2) Scott, Jacqueline 3) Scott, Julianne 4) Szczepansni, Paulina.

Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay – 1 Hamilton A, 2:34.40: 1) Forrester, Michael 2) Chen, Raymond 3) Verrier, Micah 4) Chong, Tavin.

Girls 15-17 200 Yard Freestyle – 1 Strevett, Olivia, Hamilton1:57.81; 2 Diehl, Lauren, Hamilton, 2:01.27; 3 McElroy, Shae-Lyn, Hamilton, 2:24.78.

Boys 15-17 200 Yard Freestyle – 1 Raic, Nikola, Hamilton, 2:05.37; 2 Aussem, Ben, Hamilton, 2:12.53.

Girls 13-14 200 Yard Freestyle – 2 Hunt, Hannah, Hamilton, 2:16.73; 3 McComb, Haley, Hamilton, 2:33.38; 4 Cino, Tia, Hamilton, 2:37.94.

Boys 13-14 200 Yard Freestyle – 1 Renaud, Dion, Hamilton, 2:06.62; 2 Zarazua, Sebastian, Hamilton, 2:08.31; 3 Higgins, Lee, Hamilton, 2:11.91.

Girls 11-12 200 Yard Freestyle – 1 Zarazua, Isabelle, Hamilton, 2:28.87; 3 Elmenouar, Leila, Hamilton, 3:23.50.

Boys 11-12 200 Yard Freestyle – 1 Hunt, Nolan, Hamilton, 2:26.25; 3 Jessome, Henry, Hamilton, 2:30.54; 4 Maitinsky, Marcel, Hamilton, 2:49.48.

Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle – 3 Hodge, Ainsley, Hamilton, 2:45.73; 5 Barbera, Lidia, Hamilton, 2:54.18; 6 Molnar, Dora, Hamilton, 3:00.32.

Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle – 1 Forrester, Michael, Hamilton, 2:40.33 (record); 2 Chen, Raymond, Hamilton, 2:57.22.

Girls 15-17 100 Yard Butterfly – 1 Hodge, Sarah, Hamilton, 1:00.56; 2 Strevett, Olivia, Hamilton, 1:03.19; 3 McComb, Marissa, Hamilton, 1:11.03.

Event 62 Boys 15-17 100 Yard Butterfly – 2 Forrester, Samuel, Hamilton, 1:00.26.

Girls 13-14 100 Yard Butterfly – 3 Chong, Teaghan, Hamilton, 1:35.33.

Boys 13-14 100 Yard Butterfly – 1 Alejado, Brenan, Hamilton, 1:03.82; 2 Renaud, Dion, Hamilton, 1:12.53.

Girls 11-12 100 Yard Butterfly – 1 Tokiwa, Sarah, Hamilton, 1:20.98; 3 Scott, Jennifer, Hamilton, 1:52.59.

Boys 11-12 100 Yard Butterfly – 1 Kim, Baoro, Hamilton, 1:25.97; 3 Darwish, Yousef, Hamilton, 1:36.22; Jessome, Henry, Hamilton, DQ.

Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly – 3 Barbera, Lidia, Hamilton, 42.62; 5 Molnar, Dora, Hamilton, 47.94; Fletcher, Mackenzie, Hamilton, DQ.

Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly – 1 Forrester, Michael, Hamilton, 38.17; 2 Verrier, Micah, Hamilton, 42.06;

3 Chen, Raymond, Hamilton, 44.07.

Girls 15-17 100 Yard Freestyle – 1 Hodge, Sarah, Hamilton, 54.74; 2 Tokiwa, Amy, Hamilton, 55.06; 4 Findlay, Tori, 15, Hamilton, 1:13.28.

Boys 15-17 100 Yard Freestyle – 1 Raic, Nikola, Hamilton, 56.73; Strevett, Cameron, Hamilton, DQ.

Girls 13-14 100 Yard Freestyle – 1 Hunt, Hannah, Hamilton, 1:03.01; 2 Cino, Tia. Hamilton, 1:11.94; 4 Jessome, Sidney, Hamilton, 1:14.32.

72 Boys 13-14 100 Yard Freestyle – 1 Zarazua, Sebastian, Hamilton, 57.63; 2 Bartolozzi, Brenden, Hamilton, 1:01.81.

Girls 11-12 100 Yard Freestyle – 1 Tokiwa, Sarah, Hamilton, 1:07.03; 4 Scott, Jennifer, Hamilton, 1:24.69; 5 Colombo, Mallory, Hamilton, 1:38.92.

Boys 11-12 100 Yard Freestyle – 1 Hunt, Nolan, Hamilton, 1:06.09; 3 Kim, Daniel, Hamilton, 1:14.43; 5 Walters, Thomas, Hamilton, 1:24.03.

75 Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle – 3 Hodge, Ainsley, Hamilton, 1:19.16; 4 McKinley, November, Hamilton, 1:30.28; 6 Goodale, Athena, Hamilton, 1:33.70.

Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle – 1 Forrester, Michael, Hamilton, 1:15.63; 2 Chong, Tavin, Hamilton, 1:41.32; 4 Robinson, Tyler, Hamilton, 1:52.62.

Girls 15-17 200 Yard Medley Relay – 1 Hamilton A, 1:56.85 (record): 1) McComb, Marissa, 2) Strevett, Olivia, 3) Hodge, Sarah, 4) Diehl, Lauren.

Boys 15-17 200 Yard Medley Relay – 1 Hamilton A, 1:57.17: 1) Raic, Nikola, 2) Forrester, Samuel, 3) Aussem, Ben, 4) Strevett, Cameron.

Girls 13-14 200 Yard Medley Relay – 2 Hamilton A, 2:29.78: 1) McComb, Haley, 2) Jessome, Sidney, 3) Chong, Teaghan, 4) Hunt, Hannah.

Boys 13-14 200 Yard Medley Relay – 1 Hamilton A, 2:08.74: 1) Thorpe, William, 2) Bartolozzi, Brenden, 3) Alejado, Brenan, 4) Higgins, Lee.

Girls 11-12 200 Yard Medley Relay – 1 Hamilton A, 3:04.96: 1) Elmenouar, Leila, 2) Zarazua, Isabelle, 3) Scott, Jennifer, 4) Colombo, Mallory.

Boys 11-12 200 Yard Medley Relay – 1 Hamilton A, 2:22.53: 1) Kim, Daniel, 2) Kim, Baoro, 3) Jessome, Henry, 4) Hunt, Nolan; 3 Hamilton B, 2:46.03: 1) Maitinsky, Marcel, 2) Thorpe, Timothy, 3) Darwish, Yousef, 4) Walters, Thomas.

Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay – 2 Hamilton B, 3:36.32: 1) Szczepansni, Paulina, 2) Scott, Julianne, 3) Woodley, Daniella, 4) Scott, Jacqueline: Hamilton A, DQ: 1) Molnar, Dora, 2) Hodge, Ainsley, 3) Barbera, Lidia, 4) McKinley, November.

Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay – 1 Hamilton A, 3:05.33: 1) Verrier, Micah, 2) Chen, Raymond, 3) Forrester, Michael, 4) Chong, Tavin.

TENNIS

Girls 16 and Under – Flint 3, Hamilton 0

Singles – Briajah Jones (Flint) beat Zara Bellavia (Hamilton), 7-6,6-3; Loren Nelson (Flint) beat Mirabella Bellavia (Hamilton), 6-4,6-2.

Doubles – Briajah Jones/Loren Nelson (Flint) beat Zara Bellavia/Katie Files (Hamilton), 3-6,7-5,10-8.

TRACK & FIELD

Combined Team Scores – Flint, 605.50; Hamilton 563. 50.

Female Teams – Hamilton, 299; Flint, 294. Male Teams – Flint, 311.50; Hamilton, 264. 50.

Girls 10 and 11 100m Dash – Smiley, Maria, Flint, 14.46; Montague, Abigail, Hamilton, 14.57; Lavallee, Molly, Hamilton, 16.39; McCracklin, Nola, Flint, 17.41

Girls 10-11 400m Dash – Smiley, Maria, Flint, 1:11.44; Lavallee, Molly, Hamilton, 1:17.55; Ruksenas, Ally, Hamilton, 1:31.78.

Girls 10-11 4x100m Relay: Hamilton ‘A’ 1:09.31.

Girls 10-11 Long Jump – Montague, Abigail, Hamilton, 4.00m; Smiley, Maria, Flint, 3.52m; Lavallee, Molly, Hamilton, 2.61m; Ruksenas, Ally, Hamilton, 2.43m; McCracklin, Nola, Flint, 2.21m.

Girls 10-11 Shot Put (6 lbs) – McCracklin, Nola, Flint, 6.06m; Montague, Abigail, Hamilton, 4.90m.

Girls 12-13 100m Dash – Charles, Acacia, Hamilton, 13.35; Mixon, Aleah, Flint, 14.23; Lester, Destinee, Flint, 14.83; Csoby, Caitlyn, Hamilton, 14.86; Lester, Diamond, Flint, 15.00; Raggwa, Maggie, Hamilton, 15.68.

Girls 12-12 400m Dash – Charles, Acacia, Hamilton, 1:10.49; Brandon, Angel, Flint, 1:12.68; Mixon, Aleah, Flint, 1:16.13; Richter, Skylar, Flint, 1:23.97; Csoby, Caitlyn, Hamilton, 1:27.98.

Girls 12-13 1,500m Run – Scbolewski, Nicole, Hamilton, 5:50.72; Jarrett, Gwyneth, Hamilton, 6:28.83.

Girls 12-13 4x100m Relay Flint ‘A’ 58.81; Hamilton ‘A’ 59.11.

Girls 12-13 Long Jump – Charles, Acacia, Hamilton, 3.98m; Manns, Kennedy, Flint, 3.40m; Lacy, Timeya, Flint, 3.34m; Scbolewski, Nicole, Hamilton, 3.31m; Lester, Destinee, Flint ,3.25m; Csoby, Caitlyn, Hamilton, 3.05m.

Girls 12-13 Shot Put 6 lbs – Bell, Karla, Flint, 7.30m; Brandon, Angel, Flint, 6.15m; Lester, Destinee, Flint, 6.03m.

Girls 14-15 100m Dash – 1 Young, Mildrane, Flint, 13.01; Dubois, Marissa, Hamilton, 13.12; Stenekes, Brittany, Hamilton, 13.19; Bellavia, Amy, Hamilton, 14.37; Cochrane, Alexis, Flint, 16.24.

Girls 14-15 400m Dash – Hewitt, Chloe, Hamilton, 1:02.65; Bellavia, Amy, Hamilton, 1:06.72; Hewitt, Mikayla, Hamilton, 1:07.41; Turner, Breaana, Flint, 1:10.61; Young, Mildrane, Flint, 1:12.19; Cochrane, Alexis, Flint, 1:18.34.

Girls 14-15 1,500m Run – Buckridge, Jasmine, Hamilton, 5:21.46; Hewitt, Chloe, Hamilton, 5:24.63; Hewitt, Mikayla, Hamilton, 5:31.74.

Girls 14-15 4x100m Relay – Flint ‘A’ 54.88; Hamilton ‘A’ 55.24.

Girls 14-15 Long Jump – Dubois, Marissa, Hamilton, 4.57m; Stenekes, Brittany, Hamilton, 4.55m; Almaguer- Sheldrick, Jasm, Hamilton, 4.06m; Young, Mildrane, Flint, 3.97m; Turner, Breaana, Flint, 3.16m.

Girls 14-15 Shot Put (4 kg) – Blade, Alexis, Flint, 8.74m; Turner, Breaana, Flint, 5.04m.

Girls 16-17 100m Dash – Ashley, Naomi, Hamilton, 13.05; Harkless, Chanelle, Flint ,13.08; Brown, Amore, Flint, 14.15; Sarjeant, Whitney, Hamilton, 14.62.

Girls 16-17 400m Dash – Brown, Amore, Flint, 1:08.22; George, Amanda, Flint, 1:10.04; Ashley, Naomi, Hamilton, 1:19.48; Sarjeant, Whitney, Hamilton, 1:19.74.

Girls 16-17 1,500m Run – George, Amanda, Flint, 5:13.58.

Girls 16-17 Long Jump – Ashley, Naomi, Hamilton, 4.26m; Brown, Amore, Flint, 4.19m; Harkless, Chanelle, Flint, 4.03m; Sarjeant, Whitney, Hamilton, 3.57m.

Girls 16-17 Shot Put (4 kg) – George, Amanda, Flint, 5.24m.

Girls OPEN Triple Jump – Harkless, Chanelle, Flint, 9.28m; Brown, Amore, Flint, 8.64m; Morris, Javonna, Flint, 7.18m; Almaguer Sheldrick, Jasm, Hamilton, 7.16m; Sarjeant, Whitney, Hamilton, 6.40m.

Boys 10-11 100m Dash – Kelly, Charles, Flint, 14.88; Perigord, Lachlan, Hamilton, 15.05; Webster, Derek, Flint, 15.22; Pritchett, Reace, Flint, 15.24; Johnson, Silas, Hamilton, 16.17.

Boys 10-11 400m Dash – Pritchett, Reace, Flint, 1:14.57; Johnson, Silas, Hamilton, 1:16.09; Campanaro, Jonas, Hamilton, 1:16.13; Heidebrecht, Javden, Hamilton, 1:16.96; Kelly, Charles, Flint, 1:19.81; Betts, Dakari, Flint, 1:30.55.

Boys 10-11 800m Run – Heidebrecht, Javden, Hamilton, 2:53.72; Campanaro, Jonas, Hamilton, 2:58.61; Asukar, Nikolai, Flint ,3:14.71.

Boys 10-11 4x100m Relay – Flint ‘A’, 1:02.42; Hamilton ‘A’, 1:02.70.

Boys 10-11 High Jump – Johnson, Silas, Hamilton, 1.10m; Webster, Derek, Flint 1.10m; Heidebrecht, Javden, Hamilton, 1.04m; Asukar, Nikolai, Flint, 1.04m; Campanaro, Jonas, Hamilton, 1.04m.

Boys 12-13 100m Dash – Davis, Jamarius, Flint, 13.80; Robertson, JaQuez, Flint, 14.33; Gray-Browne, Jamir, Hamilton, 15.22; Brown, Keshawn, Flint, 25.57.

Boys 12-13m 200m Dash – Daley, Myles, Hamilton, 27.94; Davis, Jamarius, Flint, 30.07; Robertson, JaQuez, Flint, 30.40; Gray-Browne, Jamir, Hamilton, 30.71; Moten, Khalil, Flint, 30.71.

Boys 12-13 400m Dash – Whittaker, T.D., Hamilton, 1:01.15; Moten, Khalil, Flint, 1:02.41;Daley, Myles, Hamilton, 1:06.53; Gray-Browne, Jamir, Hamilton, 1:09.75; Davis, Jamarius, Flint, 1:10.53.

Boys 12-13 1500m Run – 1 Whittaker, T.D., Hamilton, 5:21.57.

Boys 12-13 4x100M Relay – Flint ‘A’ ,57.82 5.

Boys 12-13 High Jump – Whittaker, T.D., Hamilton, 1.40m; Robertson, JaQuez, Flint, 1.30m.

Boys 12-13 Discus Throw (1kg) – Brown, Keshawn, Flint, 17.45m.

Boys 14-15 100m Dash – Smiley, Elias, Flint, 12.05; Smith, Josiah, Flint, 12.12; Mason, Colton, Hamilton, 12.43; Curran, Liam, Hamilton, 12.71; Moten, Calvin, Flint, 13.12; Janzen, Christian, Hamilton, 13.64.

Boys 14-15 400m Dash – Smith, Josiah, Flint, 57.03; Moten, Calvin, Flint, 58.65; Mason, Colton, Hamilton, 1:01.61; Curran, Liam, Hamilton, 1:02.14.

Boys 14-15 1500m Run – Walkling, Jared, Hamilton, 4:42.92; Mott, Malik, Hamilton, 5:34.43.

Boys 14-15 4x100m Relay – Hamilton ‘A’, 52.71; Flint ‘A’ 54.40.

Boys 14-15 High Jump – Smiley, Elias, Flint, 1.50m; Webb, Jacob, Hamilton, 1.45m; Janzen, Christian, Hamilton, 1.45m.

Boys 14-15 Discus (1kg) – Janzen, Christian, Hamilton, 38.51m; Smith, Josiah, Flint, 17.46m.

Boys 16-17 100m Dash – Fife, Jonathan, Flint, 11.15; Moten, Cedric, Flint, 11.70; Stewart, Shawn, Flint, 12.12; Mehdi, Aleef, Hamilton, 12.30; Longman, Romario, Hamilton, 13.11.

Boys 16-17 400m Dash – Stewart, Shawn, Flint, 53.53; Fife, Jonathan, Flint, 56.54; Mehdi, Aleef, Hamilton, 57.53; Longman, Romario, Hamilton, 1:00.80.

Boys 16-17 1,500m Run – Heidebrecht, Erik, Hamilton, 4:40.25; Peavyhouse, Caspian, Flint, 5:12.27; Stewart, Shawn, Flint, 8:04.15.

Boys 16-17 4x100m Relay – Flint ‘A’, 48.33; Hamilton ‘A’, 51.20.

Boys Open Triple Jump – Peavyhouse, Caspian, Flint, 9.37m; Webb, Jacob, Hamilton, 8.97m.

GIRLS VOLLEYBALL

16 and Under – Flint 3, Hamilton 1: Sets: 25-20 (Ham), 25-20 (Flint), 25-19 (Flint), 25-20 (Flint). Hamilton player Taylor MacDonald had 9 kills and 3 aces.

18 and Under – Hamilton 3, Flint 1: Sets: 25-14 (Ham), 25-14 (Ham), 25-20 (Flint), 25-12 (Ham). Hamilton player Randi Carey had 10 kills, 2 blocks and 1 ace.

10-PIN BOWLING

All Divisions – Flint 153, Hamilton 48

Hamilton high scores:

15 and Under Girls (team competition) – Ashley Nelson, 147 game/ 425 series

15 and Under Boys ( team) – Austin Gottlieb 181/500

21 and Under Girls (team) – Zoey Male 166/476

21 and Under Boys (team) – Brody Ostrosser 235/ 645

15 and Under Girls ( Head to Head) – Ashley Nelson 149/ 402

15 and Under Boys (Head to Head) – PJ Cheyne-Miller and Austin Gottlieb 182/528

21 and Under Girls ( Head to Head) – Shawnna Prieur 199/553

21 and & Under Boys ( Head to Head) – Brody Ostrosser, 265/612