Marauders find silver, bronze in pool


mac swimmersThe McMaster men’s team captured the silver medal, while the Marauders’ women’s team won the bronze medal at the Ontario University Athletics swimming championships over the weekend.

It was a meet full of personal bests and medals for the Marauders. Included in the McMaster highlights were: The men’s 200M medley relay team of Eric Anderson, Konrad Bald, Mohmed Eldah, and Matthew Vogelzang won the gold and set an OUA record. Konrad Bald also set an OUA record in winning the men’s 50M breast event. In the women’s 50M Breast McMaster swept the medals with Alex VanOmmen taking gold, Olivvya Chow the silver, and Erin MacFadyen the bronze.

Cameron Bailey was awarded the Dr. Jeno Tihanyi Award for Individual Medley Excellence for the third time in his career. He was also presented with a Graduating Athlete Award of Distinction.

For the Marauder women, both Sarah Taylor and Alexandra VanOmmen were recognized with the Graduating Athlete Award of Distinction.

The Marauder swimmers will now prepare for the Canadian Interuniversity Sport Championships being hosted at the University of Toronto, Feb. 20-22.

TEAM STANDINGS

MEN

1. Toronto 959
2. McMaster 746
3. Western 659
4. Ottawa 349
5. Guelph 344
6. Waterloo 242
7. Laurentian 136
8. Laurier 132
9. Brock 100
10. Queen’s 99
11. York 79

WOMEN

1. Toronto 823
2. Western 692
3. McMaster 568
4. Guelph 457
5. Ottawa 454
6. Waterloo 192
7. Laurier 183
8. Laurentian 167
9. Brock 160
10. Queen’s 116
11. York 56

DAY 3 INDIVIDUAL MEDALISTS (Saturday)

W 200 Medley Relay
1. McMaster 1:55.23
(Kieran Liew, Alexandra Vanommen, Sarah Taylor, Emily Fung)

2. Western 1:58.03
3. Toronto 1:58.27

M 200 Medley Relay

1. McMaster, 1:40.31 – OUA Record
(Eric Anderson, Konrad Bald, Mohmed Eldah, Matthew Vogelzang)

2. Toronto, 1:40.31,
3. Western, 1:44.29

W 200m Free
1. Paige Schultz, Toronto, 2:00.18
2. Emma Sproule, Western 2:00.42
3. Kelly Hotta, Western, 2:03.27

M 200m Free
1. Robert Wise, Western, 1:49.96
2. Cameron Bailey, McMaster, 1:50.29
3. Frank Despond, Toronto, 1:50.79

W 50m Breast
1. Alexandra Vanommen, McMaster, 32.88
2. Olivvya Chow, McMaster, 32.98
3. Erin MacFadyen, McMaster, 33.63

M 50m Breast
1. Konrad Bald, McMaster, 27.88 OUA Record
2. Chris Manning, Toronto, 28.18
3. Evan Van Moerkerke, Guelph, 28.68

W 50m Back
1. Kieran Liew, McMaster, 29.47
2. Neeley Arnott, Ottawa, 29.78
3. Kate Vanderbeek, Laurier, 29.83

M 50m Back
1. Robert Wise, Western, 25.76
2. Ross Bennett, Toronto, 25.79
3. Matthew Myers, Toronto, 25.84

W 100m Fly
1. Alisha Harricharan, Guelph, 59.53 OUA Record
2. Paulina Bond, Western, 59.90
3. Sherry Patel, Toronto, 1:00.94

M 100m Fly
1. Zack Chetrat, Toronto, 53.35 OUA Record
2. Eric Anderson, McMaster, 53.95
3. Hochan Ryu, Toronto, 54.59

W 400 IM
1. Vanessa Treasure, Toronto, 4:42.95
2. Eryn Weldon, Ottawa, 4:44.50
3. Jennifer McNaughton, Western, :46.81

M 400 IM
1. Ben Stubbs, McMaster, 4:21.71
2. Graeme Kemp, Waterloo, 4:24.51
3. Robert Bonomo, Ottawa, 4:24.85

W 400 Free Relay
1. Western 3:45.60 OUA Record
(Emma Sproule, Paulina Bond, Jennifer McNaughton, Kelly Hotta)
2. McMaster 3:47.48
(Emma Mittermaier, Sarah Taylor, Emily Fung, Olivvya Chow)
3. Guelph 3:52.22
(Erica Pate, Tess Wey, Kylie Weber, Alisha Harricharan)

M 400 Free Relay
1. Western 3:22.02
(Miguel Lozano, Robert Wise, Aaron Rode, Louis Wong)
2. Toronto 3:22.16
(Hochan Ryu, Steven Hibberd, David Riley, Matt Dans)
3. McMaster 3:23.50
(Eric Anderson, Marc Muise, Konrad Bald, Kurt Schubert)

DAY 2 INDIVIDUAL MEDALISTS (Friday)

W 200 IM
1. Vanessa Treasure, Toronto, 2:14.21
2. Eryn Weldon, Ottawa, 2:14.72
3. Shannon Nell, Western, 2:16.67

M 200 IM
1. Cameron Bailey, McMaster, 2:00.81
2. Matt Myers, Toronto, 2:01.13
3. David Riley, Toronto, 2:01.36

W 100m Free
1. Paige Schultz, Toronto, 55.31 OUA Record
2. Paulina Bond, Western, 55.56
3. Sarah Taylor, McMaster, 56.66

M 100m Free
1. Evan Van Moerkerke, Guelph, 49.15
2. Chris Manning, Toronto, 49.24
3. Kent Kikot, Toronto, 50.06

M 1500m Free
1. Robert Wise, Western, 15:43.37
2. Jake Silverthorn, Western, 15:49.95
3. Samer Yaghmour, Toronto, 15:52.21

W 200m Back
1. Emma Sproule, Western, 2:09.95 OUA Record
2. Paige Schultz, Toronto, 2:10.92
3. Taylor Moore, Ottawa, 2:11.35

M 200m Back
1. Matthew Myers, Toronto, 1:57.47
2. Robert Bonomo, Ottawa, 1:59.04
3. Ben Stubbs, McMaster, 1:59.43

W 100m Breast
1. Alexandra Vanommen, McMaster, 1:11.33
2. Vanessa Treasure, Toronto, 1:11.37
3. Erin MacDadyen, McMaster 1:11.88

M 100m Breast
1. Konrad Bald, McMaster, 1:01.23
2. Jonathan Ramkisson, Waterloo, 1:02.46
3. Ian Blechta, McMaster, 1:02.74

W 50m Fly
1. Alisha Harricharan, Guelph, 26.86 OUA Record
2. Paulina Bond, Western, 26.97
3. Sherry Patel, Toronto. 27.35

M 50m Fly
1. Zack Chetrat, Toronto, 24.62
2. Matt Dans, Toronto, 24.69
3. Gamal Assaad, Western, 24.89

W 800m Free
1. Bridget Coley, Toronto, 8:46.44
2. Caitlin Hodge, Ottawa, 8:50.66
3. Emma Sproule, Western, 8:54.01

W 400 Medley Relay
1. Toronto 4:13.37
(Margot Cunningham, Vanessa Treasure, Sherry Patel, Jillian Stoyan)
2. McMaster 4:16.70
(Kieran Liew, Alexandra Vanommen, Natasha Strass-Hundal, Emma Mittermaier)
3. Ottawa 4:18.78
(Neeley Arnott, Eryn Weldon, Victoria Smith, Taylor Moore)

M 400 Medley Relay
1. Toronto 3:40.08
2. McMaster 3:41.83
3. Western 3:48.11

DAY 1 INDIVIDUAL MEDALISTS (Thursday)

Women 200 Free Relay
1. Toronto 1:43.83
(Jennifer Tapley, Sherry Patel, Kate Lyne, Paige Schultz)
2. Western 1:43.99
(Paulina Bond, Katie Keeping, Shannon Nell, Hayley Hess)
3. McMaster 1:44.61
(Emma Mittermaier, Emily Fung, Sarah Taylor, Linda Chow)

Men 200 Free Relay
1. Toronto 1:30.83
(Peter Kruzyk, Steven Hibber, Matthew Myers, Chris Manning)
2. Western 1:32.78
(Louis Wong, Miguel Lozano, Aaron Rode, Ryan Campbell)
3. McMaster 1:32.82
(Matthew Vogelzang, Jeff Braches, Kurt Schubert, Corey Helie-Masters)

Women 400m Free
1. Bridget Coley, Toronto, 4:12.35
2. Emma Sproule, Western, 4:13.25
3. Jennifer McNaughton, Western, 4:15.29

Men 400m Free
1. Frank Despond, Toronto, 3:47.90
2. Zack Chetrat, Toronto, 3:52.38
3. Robert Wise, Western, 3:53.76

W 100m Back
1. Emily Anzai, Guelph, 1:02.51
2. Neeley Arnott, Ottawa, 1:03.26
3. Margot Cunningham, Toronto, 1:03.60

M 100m Back
1. Matthew Myers, Toronto, 54.70
2. Adam Best, Ottawa, 55.31
3. Robert Bonomo, Ottawa, 55.34

W 200m Breast
1. Vanessa Treasure, Toronto, 2:28.99 OUA Record
2. Eryn Weldon, Ottawa, 2:31.39
3. Bronwyn Kemp, Waterloo, 2:33.17

M 200m Breast
1. David Riley, Toronto, 2:14.93
2. Konrad Bald, McMaster, 2:15.20
3. Eli Wall, Toronto, 2:15.72

W 200m Fly
1. Alisha Harricharan, Guelph, 2:14.05
2. Shannon Nell, Western, 2:14.41
3. Rachel Nogard, Brock, 2:15.02

M 200m Fly
1. Zack Chetrat, Toronto, 1:56.52
2. Ben Stubbs, McMaster, 1:59.60
3. Hochan Ryu, Toronto, 1:59.90

W 50m Free
1. Paige Schultz, Toronto, 25.52 OUA Record
2. Paulina Bond, Western, 25.76
3. Sarah Taylor, McMaster, 25.98

M 50m Free
1. Chris Manning, Toronto, 22.46
2. Evan Van Moerkerke, Guelph, 22.76
3. Steven Hibberd, Toronto, 22.92

W 800 Free Relay
1. Toronto, 8:08.60 OUA Record
(Bridget Coley, Vanessa Treasure, Jennifer Tapley, Paige Schultz)
2. Western, 8:11.95
(Emma Sproule, Kelly Hotta, Victoria Munro, Jennifer McNaughton)
3. Ottawa 8:21.95
(Eryn Weldon, Nicole Lachance, Caitlin Hodge, Taylor Moore)

M 800 Free Relay
1. Toronto 7:23.84 Ties OUA Record
(Frank Despond, Kent Kikot, David Riley, Zack Chetrat)
2. McMaster 7:25.90
(Eric Anderson, Marc Muise, Martyn Siek, Cameron Bailey)
3. Ottawa 7:30.60
(Robert Bonomo, Adam Best, Jose Baylon, Stefan Ruksys)

INDIVIDUAL HONOURS

Women
Swimmer of the year: Vanessa Treasure, Toronto

Rookie of the year: Caitlin Hodge, Ottawa

Coach of the year: Byron MacDonald & Linda Kiefer, Toronto

Dr. Jeno Tihanyi Awards for Individual Medley Excellence: Vanessa Treasure, Toronto

Graduating Athlete Award of Distinction: Sarah Taylor, McMaster, Alexandra VanOmmen, McMaster, Alisha Harricharan, Guelph; Shannon Nell, Western

Men
Swimmer of the year: Zack Chetrat, Toronto

Rookie of the year: Hochan Ryu, Toronto

Coach of the year: Byron MacDonald & Linda Kiefer, Toronto

2013 Dr. Jeno Tihanyi Awards for Individual Medley Excellence: Cameron Bailey, McMaster

Graduating Athlete Award of Distinction:Cameron Bailey, McMaster; Adam Best, Ottawa; Zack Chetrat, Toronto; Frank Despond, Toronto; David Hatch, Western; ; Rob Wise, Western.